Surówki z białej, czerwonej lub kiszonej kapusty

Warzywa są podstawą zbilansowanej diety. Oczywiście organizm, by być zdrowy, domaga się także innych składników pokarmu takich jak mięso czy kluski. Zdrowe jedzenie nie oznacza bowiem, że możemy dostarczać organizmowi jedynie mikroelementów i witamin. Ludzie ciało do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje także białka, tłuszczów, węglowodanów i cukrów. Zbilansowana dieta oznacza więc dietę pełną i różnorodną. Dobrze by produkty zawierające różne ważne dla człowieka elementy uzupełniały się w naszych codziennych posiłkach. Warzywa niewątpliwie powinny być jej składnikiem i to w dużych ilościach. Są bowiem zdrowe i nie prowadzą do otyłości. W warzywach, podobnie jak w owocach znajduje się bardzo wiele mikroelementów i witamin. Najwięcej dobroczynnych składników zachowują, kiedy je się je w postaci surowej. Po ugotowaniu niektóre elementy podlegają degradacji. W związku z tym należy pomyśleć o warzywach na surowo. Jedną z opcji są surówki jedzone jako osobny posiłek lub dodatek do większych dań. W warzywnym menu znajduje się tyle pozycji, że pomysłów na surówki jest tyle ile gospodyń. Niekiedy przygotowuje się wraz z obiadem, innym zaś razem wykorzystuje się marynowane surówki ze słoików, przygotowane jako zapasy na zimę.

Jedną z bardziej popularnych w naszej kulturze surówkowym warzywem jest kapusta. Podaje się ją na wiele sposobów. Kilka jednak jest szczególnie godnych uwagi.

  • Surówka z białej kapusty
    Pasuje jako dodatek do większości dań obiadowych. Nie zawiera wielu kalorii, nadaje się więc także dla tych, którzy dbają o linię. Jej smak jest dość charakterystyczny – delikatnie piecze w język. Przygotowuje się ją na bazie białej, poszatkowanej kapusty, dodając startą marchewkę, pokrojone w drobną kostkę jabłko i posiekaną drobno natkę pietruszki. Można doprawić ją sosem w zależności od upodobań i smaku. Dobrze pasują do niej sosy musztardowy lub jogurtowy. Świetnie współgra z niemal standardowym niedzielnym polskim obiadem czyli kotletem schabowym i tłuczonymi ziemniakami.
  • Surówka z czerwonej kapusty
    To bardzo zbliżona surówka do tej z białej kapusty. Także można podawać ją z niemal wszystkimi daniami obiadowymi. W przygotowaniu za wielu różnić również nie dostrzeżemy. Do jej przygotowania potrzebne są: posiekana czerwona kapusta, cebula i jabłko. Jedyna różnica to brak marchewki i sos. Tę surówkę najczęściej podaje się z majonezem – co nie jest wersją dietetyczną.
  • Surówka z kiszonej kapusty
    Bardzo popularna surówka. Najbardziej nadaje się do tradycyjnych dań piątkowych czyli smażonej ryby i ziemniaków. Przepis na tę surówkę jest banalnie prosty. Pokrojoną kiszoną kapustę zalewamy łyżką oliwy i mieszamy ze startą marchewką i jabłkiem. Doprawiamy całość do smaku pieprzem oraz solą.