Sałata lodowa z pomidorami lub zielona ze śmietaną

Jedzenie warzyw to jeden z bardzo istotnych czynników, wpływających na nasze zdrowie. Zawierają one bowiem witaminy i mikroelementy. Substancje te, uzupełniane regularnie, pozwalają zachować ludzki organizm w formie i zdrowiu. Warzywa bardzo widocznie wpływają na nasze ciało. Ich zbawienny wpływ widać na cerze, włosach czy paznokciach. To oczywiście tylko powierzchowny aspekt ich działania. Swoją mocą wspierają wszystkie procesy zachodzące w ludzkim organizmie. Niewątpliwie więc dieta bez warzyw nie może być dietą zdrową.

W ostatnim czasie dbanie o zdrowie i zachowanie zbilansowanej diety stało się niezwykle modne. Mimo rozwijających się restauracji typu fast food i pędowi, który towarzyszy naszemu życiu, staramy się znajdywać czas na zdrowy, zbilansowany posiłek.

Jednym z popularniejszych warzyw jadanych na surowo w Polsce jest sałata. Jadalna, uprawna sałata jest hodowana jako warzywo liściaste. I tę właśnie jej część spożywamy w przeróżnych posiłkach, przygotowaną na przeróżne sposoby. Wersja śniadaniowa – sałata w kanapce – nie jest bowiem jedyny, pomysłem na sałatę. Wiele osób traktuje sałatę jako bazę i przygotowuje z niej surówkę, podobnie jak przygotowuje się surówki ze startych buraków. Sałatę w postaci surówki jada się jednak na różne sposoby.

  • Zielona sałata ze śmietaną
    To jedna z najbardziej popularnych polskich surówek obiadowych. Umyte i obsuszone liście sałaty rozrywa się na mniejsze części. Jeśli chodzi o ilość, to zawsze lepiej wziąć nieco więcej niż nam się wydaje. Polane sosem liście bardzo zmniejszają swoją objętość. Sos do sałaty standardowo przygotowuje się ze śmietany 18%, cytryny i cukru. Sos jest wtedy słodko-kwaśny i świetnie podkreśla smak sałaty. Niekiedy zamiast cukru i cytryny sos tego rodzaju przyprawia się pieprzem i solą – nie jest to jednak normą.
  • Zielona sałata z sosem winegret
    Sałatę przygotowuje się identycznie jak w przypadku sałaty ze śmietaną. Bagatelna różnica zaczyna się jednak kiedy myślimy o sosie. Sos winegret najlepiej przygotować samemu mieszając oliwę, wodę, czosnek, pieprz i sól. Gdyby jednak ta czynność okazała się zbyt pracochłonną, w sklepach bez problemu można znaleźć sos winegret w papierku, który należy jedynie rozpuścić w oliwie z wodą.
  • Sałata lodowa z pomidorami
    Do przygotowania takiej surówki należy zaopatrzyć się w sałatę lodową (jej liście są bardziej zwarte i jaśniejsze od normalniej, zielonej sałaty). Następnie należy ją rozdzielić, umyć i wysuszyć. Liście, wedle uznania, można rwać lub kroić. Sałatę należy połączyć z pokrojonymi pomidorami, lub pomidorami w całości jeśli są to pomidory koktajlowe. Do tego typu surówki można dodać także oliwki i sos. Wszystko jednak wedle uznania i gustów smakowych.